Poďme voliť – nešpekulujme

Autor: Juraj Káčer | 2.3.2016 o 19:23 | (upravené 2.3.2016 o 20:37) Karma článku: 9,13 | Prečítané:  173x

Priatelia, voliči. V sobotu 5. marca budú parlamentné voľby. Mnohí si vravia, že výsledok je jasný a nemá zmysel bojovať proti nemu - že aj tak bude vládnuť Fico a že príležitosť vládnutia pravicovej koalície je dávno stratená.

Slovensko je v súčasnosti na križovatke svojho zahranično-politického smerovania. Situácia v Európskej únii je mimoriadne vážna. Séria kríz za posledných 5 rokov ju vrháva do situácie, kedy v priebehu niekoľkých týždňov môžu začať nezvratné procesy na konci ktorých bude  rozpad Schengenu - toho najcennejšieho, čo nám zjednotená Európa poskytla. A to doslova, pretože rozpadom Schengenu budú podľa expertov najviac trpieť  najotvorenejšie ekonomiky, akými sú Česko a Slovensko.

Názory, či vyhodiť Grécko zo Schengenu v kombinácií s Brexitom (hroziacim odchodom Veľkej Británie z EÚ) vedú do nepredvídateľnej situácie, kde nikto nevie, ako sa to napokon skončí. Preto je nevyhnutné ísť 5. marca voliť politické strany, ktoré sú jednoznačné proeurópske.  Bohužiaľ  Smer-SD, len aby si udržal podporu slovenskej verejnosti, ktorú postupne strácal pri početných kauzách rozkrádania verejných financií, sa krátkozrako pustil na tenký ľad siláckych gest voči európskym partnerom.  EÚ nie je samozrejmosťou, niečo, čo to bude automaticky a navždy. O jej existenciu musíme bojovať.

Práve vstup Slovenska do Európskej únie  1.mája 2004 je tým míľnikom, ktorý nám priniesol ekonomický rast, masívnu pomoc prostredníctvom eurofondov (áno, žiaľ, stal sa aj zdrojom kradnutia), možnosť dostupného štúdia v zahraničí a pevnú svetovo rešpektovanú spoločnú menu euro. Bez toho všetkého by sme na tom boli oveľa, oveľa horšie ako teraz.  Mám taký pocit, že na to politické strany vo svojej kampani zabúdajú a voličom to nikto nepripomína.

Chcem vyzvať každého, komu záleží na EÚ, každého,  kto chápe kľúčový význam Schengenu, každého podnikateľa,  ktorý obchoduje s partnermi zo zahraničia,  choďte voliť strany, ktoré sú jednoznačne proeurópske a vo svojich postojoch nelavírujú. Čím viac bude v parlamente proeurópskych strán a  kandidátov, tým to bude pre Slovensko lepšie. Nešpekulujme nad povolebnou matematikou, kto s kým, ako a kde. Lebo, ak to prešpekulujeme, tak dostanú priestor protieurópske strany, a keď  na hraniciach budú zase ploty z ostnatých drôtov,  vtedy už bude na špekulácie neskoro.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?