Ako sa prihlásiť na trvalý pobyt a prečo sa prenajímatelia nemusia báť dať na to súhlas

Autor: Juraj Káčer | 25.2.2016 o 12:51 | (upravené 26.2.2016 o 8:44) Karma článku: 3,92 | Prečítané:  799x

Po rozbehu iniciatívy Staň sa Bratislavčanom som mal viacero ohlasov, kde sa mi práve záujemcovia o zmenu trvalého bydliska do Bratislavy sťažovali.

Je to pre nich náročné, lebo im prenajímatelia nechcú dať písomný súhlas na zmenu trvalého bydliska. Ešte raz zopakujem zmysel iniciatívy Staň sa Bratislavčanom. Mestá a obce na Slovensku sú financované z miestnych daní, ktoré sami vyberú, ale aj podielovými daňami, ktorých výška závisí aj od počtu obyvateľov s trvalým pobytom. V Bratislave je podľa konzervatívneho odhadu 150 000 obyvateľov, ktorí majú  trvalé bydlisko vo svojom rodisku, no roky, ba dokonca desaťročia bývajú v Bratislave a využívajú tu verejné statky. Tým mesto výrazne trpí. Iniciatíva Staň sa Bratislavčanom sa snaží ich presvedčiť, aby si zmenili trvalé bydlisko.

Teraz naspäť k téme blogu. Súčasná právna úprava hovorí, že trvalým pobytom je pobyt v mieste jeho stáleho bydliska. Predchádzajúca, ešte socialistická právna úprava, bola v tomto smere presnejšia, keďže za trvalé bydlisko považovala miesto, kde má obyvateľ rodinu, rodičov, byt  alebo zamestnanie. Išlo jednoducho o miesto, kde  človek žije. Logika previazania príjmu z podielových daní na počet obyvateľov dáva zmysel v tom, že jedným z hlavných úloh miest a obcí je starostlivosť o potreby svojich obyvateľov a keď má tých obyvateľov viac, je úmera na mieste.

V súčasnosti upravuje problematiku trvalého pobytu zákon č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky, ktorého úplne znenie bolo pre mnohé novelizácie publikované v Zbierke zákonov pod č. 496/2008 Z. z.

Na prihlásenie sa na trvalý pobyt potrebujeme tieto doklady:

  • občiansky preukaz,
  • list vlastníctva k budove, kde chceme mať trvalý pobyt,
  • súhlas vlastníka budovy s úradne overeným podpisom (ak nie sme vlastníkom, alebo spoluvlastníkom budovy, alebo nemáte nájomnú zmluvu na dobu neurčitú).

Miestom na ohlásenie trvalého bydliska v Bratislave je miestny úrad príslušnej mestskej časti Bratislavy, okrem Devínu, ktorý má spoločnú ohlasovňu na Miestnom úrade m. č. Bratislava-Karlova Ves. Ohlasovne a ich stránkové hodiny nájdete tu.  Za prihlásenie na trvalý pobyt sa platí správny poplatok vo výške 5 Eur.Po úspešnom prihlásení sa na trvalý pobyt netreba zabudnút si do 30 dní vymeniť občiansky preukaz na príslušnom Okresnom riaditeľstve Policajného zboru za správny poplatok 4,50 Eur. Stránkové hodiny Okresných riaditeľstiev nájdete tu

Ak ste zamestnancom zmenu nahlasujete do 8 dní na zdravotnú poisťovňu a zamestnávateľovi, ak podnikáte, Sociálnej poisťovni taktiež do 8 dní a aj na živnostenský register. V prípade, že vlastníte nehnuteľnosť novú adresu ohlasujete na katastrálny odbor príslušného Okresného úradu, a ak vlastníte auto, tak aj na dopravný inšpektorát a to v lehote 15 dní.

A prečo sa nebáť, ak ste prenajímateľ, dať takýto súhlas?

Nevôľa vlastníkov dať súhlas s prihlásením na trvalý pobyt pravdepodobne pramení ešte z predchádzajúcej socialistickej právnej úpravy podľa zákona č. 135/1982 Zb.z., v ktorom boli v § 12 až 13 stanovené povinnosti vlastníkov a bolo možné považovať trvalý pobyt, ako dôkaz užívacieho práva k nehnuteľnosti. Inak povedané, ak dal vlastník v minulosti súhlas s trvalým pobytom, mal problémy, keď ho chcel zo svojej nehnuteľnosti dostať preč.  

V súčasnosti je situácia diametrálne odlišná, pretože podľa § 3 ods. 3 zákona č. 253/1998 Z. z., prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k budove,  ani k jej vlastníkovi a má len evidenčný charakter. Navyše vlastník môže sám zrušiť trvalý pobyt svojmu bývalému nájomníkovi alebo komukoľvek, kto už k budove nemá užívacie právo, čo mu umožňuje §7 ods.1 písm. f) zák. č. 253/1998 Z. z.

Takže prenajímatelia, nebojte sa dať svojmu podnájomníkovi súhlas s trvalým pobytom. Nijako si ho z právneho pohľadu nezaviažete a nespôsobíte si potenciálne problémy. Ak všetci chceme, aby sa toto mesto, v ktorom žijeme, rozvíjalo a samospráva zabezpečila pre nás obyvateľov lepšie služby, môžeme tomu napomôcť aj tým, že ako prenajímatelia nebudeme mať obavy z prihlasovania nájomníkov na trvalý pobyt.  Nájomníkom sa vďaka tomu  zjednoduší komunikáciu s úradmi a prispejú tým k zlepšeniu prostredia, v ktorom žijú a služieb, ktoré obyvateľom samospráva poskytuje. Tak smelo do toho.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?