SKÚSENOSTI Z DÚBRAVKY – AKO SME ZATOČILI S HERŇAMI

Autor: Juraj Káčer | 24.8.2015 o 9:27 | (upravené 24.8.2015 o 9:50) Karma článku: 4,81 | Prečítané:  1008x

Počas kampane na poslanca miestneho a mestského zastupiteľstva v Bratislave som sa pri diskusiách s občanmi často stretával s jednou zásadnou témou, ktorá obvlášť rezonovala medzi Dúbravčanmi,  a to boli herne. 

Dúbravka sa za posledné roky stala rajom herní  a pomaly, ale isto sa menila na bratislavské Las Vegas.  Sťažností obyvateľov sa sústreďovali hlavne na rušenie nočného pokoja, ale aj na to, že niektoré herne boli blízko škôl, či vyslovene pred panelákmi.

Na základe podobných skúseností sme s kolegami poslancami a so starostom Dúbravky Martinom Zatovičom pripravili všeobecné záväzné nariadenie (VZN), ktoré skrátilo prevádzku herní do  22:00, a to bez výnimky. VZN je platné od 1. júna 2015. Dodávam, že by som bol najradšej, keby herne v Dúbravke vôbec neboli, ale maximum toho, čo môže mestská časť urobiť pri súčasnom nastavení kompetencií je obmedziť hazard od 22:00.

Samozrejme je naším cieľom, aby herne z Bratislavy zmizli úplne, a preto sme začali so zberom petície „Bratislava proti hazardu“, kde podľa zákona musíme nazbierať 120 tisíc podpisov.

Mestské časti, ktoré rozmýšľajú, či má význam obmedzenie doby prevádzky herní do 22:00 môžem ubezpečiť, že takéto  obmedzenie význam má a zásadný. V prvom rade, väčšina ziskov herní pochádza  nočných hodín a samotné skrátenie otváracích hodín, znižuje ziskovosť herne, i keď vám herne hneď nezmiznú, viete aspoň, že  ďalšie herne nepribudnú.

Od medializácie začatie petície za zákaz herní na území Bratislavy a obmedzenia času ich prevádzky v Dúbravke začala asociácia herní produkovať niekoľko argumentov, ktoré by som rád dal na pravú mieru.

Ich „argumenty“, prečo herne by mali ostať na území Bratislavy a byť otvorené do rána sú:

 Zatvorenie  herní  zvýši  nezamestnanosť

Ak by sme boli v okrese s vysokou nezamestnanosťou, tak tento argument by s prižmúrení oboch očí stál za prípadne zváženie.  Koľko ľudí však  prišlo práve o zamestnanie, ale aj rodinu a strechu nad hlavou tým, že sa stali gamblermi, tiež stojí za zamyslenie. Poďme späť do Bratislavy, kde je nezamestnanosť na úrovni  5,41 % (okres Bratislava 4,  júl 2015, zdroj UPSVaR). Som presvedčený, že aj keby stratili všetci prácu naraz, v krátkom čase si ju v Bratislave nájdu a  so štatistikami nezamestnanosti  by to ani  len nepohlo. V Bratislave je dosť práce na to, aby sme považovali herne za „strategického zamestnávateľa“.

 Herne prispievajú do rozpočtu mesta sumou 4,5 milióna eur

Prispievajú, to je pravda, a tiež je pravda, že by sme získali oveľa viac ako 4,5 milióna, keby sme napríklad vybudovali skládku jadrového odpadu. Tiež by sme mali viac ako 4,5 mil., keby sme povolili na ostrove Sihoť parkovisko pre kamióny a keby sme zastavali Lužné lesy na petržalskej strane Dunaja. Absurdné a neetické, však?

Podobne je to aj so sumou 4,5 milióna ročne získanou z hazardu pre Bratislavu. Pritom ide o sumu predstavujúcu 1,24 % z rozpočtu mesta, preto za schodnejšiu cestu považujem optimalizáciu výdavky v meste (je tam dosť priestoru), ako sa nechať podplácať hazardom.

Zatvorenie  herní  poškodí  prenajímateľov  priestorov  pre  herne

Pravý opak je pravdou. Ceny nehnuteľností v okolí herní klesajú, to je základné pravidlo realitného trhu. V Bratislave je najvyššia kúpyschopnosť obyvateľstva a určite by priestory po bývalých prevádzkach hazardu neostali dlho prázdne. Tak ako neostávajú dlho prázdne iné obchodné priestory v Bratislave. Odchod herní by potešil majiteľov okolitých nehnuteľností, ktorí na príchod herne do svojho bezprostredného okolia doplácali.

Ak máte vo svojej mestskej časti akékoľvek pochybnosti, či obmedziť alebo neobmedziť otváraciu dobu herní, tak dúfam, že môj blog vás aspoň trochu usmernil a pomohol pri správnom rozhodnutí. Bratislava nie je odkázaná na herne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?